امر به معروف و نهي از منكر

محقق گرامی فایل مورد نظر در مورد امر به معروف و نهي از منكر آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.
امر به معروف و نهي از منكر|50684142|jyf|

حجم فایل : 153.8 KB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 65
بنام خدا موضوع :‌


واژه معروف : به معني چيزي است كه عقل و فطرت پاك آن را به نيكي بشناسد. و واژه منكر چيزي كه عقل و فطرت آن را به پاكي نشناسد. بهترين راه براي بدست آوردن مصداقهاي معروف و منكر ( خوب و بد ) مراجعه به شرع مقدس است كه همان عقل خارجي است. چنانچه عقل در وجود انسان شرع داخلي است ، بر اين اساس هر چيزي را كه شارع مقدس اسلام به آن امر كرد و مردم را به انجام آن تشويق نمود آن چيز معروف و به عكس هرگاه شارع مقدس از چيزي نهي كرد و مردم را از انجام دادن آن سرزنش كرد آن چيز منكر است. از مهم ترين و عظيم ترين فرايض اسلامي است. امام صادق (ع) مي فرمايند :
روش پيامبران و شيوه صالحان و دو فريضه بزرگ الهي است كه ساير فرايض و واجبات به وسيله آن بر پامي شوند و در پرتو آن راه ها امن مي گردد و كسب و كار مردم حلال مي شود ، و حقوق افراد تأمين مي گردد و زمين ها آباد و از دشمنان انتقام گرفته مي شود. ربّنا آمنّا بما انزلتَ و اتَّبنعنا الرَّسولَ فَاكُتَبنا مَعَ الشاهدين پروردگارا ما به آنچه نازل كرده اي ايمان آورده ايم و از فرستاده تو پيامبر اسلام پيروي مي كنيم پس ما را در صف شاهدان و گواهان براست بنويس. شرايط كننده ، به معروف (نيكي) و منكر (بدي) از ديدگاه شرع مقدس آگاهي داشته باشد.

احتمال بدهد كه امر و نهي او تأثير مي كند.

بداند كه گنهكار بناي تكرار گناه را دارد ( پشيمان از عمل خود نشده است )

بداند كه در امر و نهي ، مفسده ( ضرر جاني و مالي براي خود و يا بر مؤمنين ) وجود ندارد. شرط اول : علم به معروف و منكر شرط اول بر اين اساس است كه كننده نيكي و بدي را از نظر اسلام بداند تا در امر و نهي خود ،‌ اشتباه و خطا نكند و اين ( شرط وجوب ) ناميده مي شود. بر ما واجب است كه معروف و منكر ( نيكي و بدي ) از ديدگاه اسلام را بياموزيم و به آن آگاه شويم سپس انجام دهيم. شرط دوم : احتمال تأثير
احتمال بدهد امر و نهي او تأثير دارد ، در بين فقهاي عظام هيچگونه خلافي در اين شرط نيست و تأثيري كه در مورد لازم است عموميت دارد هم شامل شخص بجا آورنده بدي ها و ترك كننده خوبيها مي شود هم شامل شخصي ديگر يا جامعه خواهد شد. بايد مسلمانان در وهله اول بينديشند و سپس اقدام و تلاش در برطرف نمودن موانع سر راه تأثير نمايد. شرط سوم : استمرار گناه اگر شخصي مثلاً شراب بخورد و بعد قصد كند كه فقط يكي ديگر نيز بخورد واجب است او را نهي از منكر نمود. شرط چهارم : عدم ضرر جاني و مالي و ناموسي نظر به اين كه امر به معروف ونهي از منكر به خاطر زنده كردن حق و نابود نمودن باطل در سطح گسترده جهاني ، تشريع شده ، هدف از ...مطالب دیگر:
📚نخود📚نرم افزار پرونده الکترونيکي سلامت ايران📚نرم افزار تغذیه دانشجویی📚نرم بندی فولادها📚نشر دوده در موتورهای دیزلی با تزریق مستقیم و راههای جلوگیری از آن📚نشرشعله اي Flame Emission📚نشرشعله اي📚نظارت بر وضعیت بهداشتی محل های تهیه تولید و عرضه مواد غذایی📚نظارت برسامانه تامین اب📚نظام s5 و محیط کارخانه قبل از انجام 5s📚نظام بهسازي و آراستگي📚نظام پيشنهادها و خلاقيت سازماني📚نظام زندگي زن📚نظام سلامت کشور سنگاپور📚نظام مراقبت کشوری بیماریهای منتقله از غذا📚نظام مراقبتهای پزشکی و بهداشتی📚نظریات فروید از رؤیا تا واقعیت📚نظریات فروید📚نظریه ای برای توسعۀ ایران📚نظریه ها و فرآیند ارتباطات سازمانی📚نظریه های عدالت و تخصیص منابع📚نظریه های هوش📚آدلر📚نظريه گراف📚نقاشی های دانش آموزان اول راهنمایی